Święto Powiśla 2017

„Święto Powiśla Dąbrowskiego – Dożynki Powiatowe i Targi Gospodarcze 2017" już za nami

BANER SWIETO POWISLA

Fotogaleria

„Święto Powiśla Dąbrowskiego – Dożynki Powiatowe i Targi Gospodarcze 2017" już za nami. Po ośmiu latach przerwy ponownie świętowaliśmy w naszej Gminie. Gospodarzami tegorocznej imprezy byli Kazimierz Olearczyk Wójt Gminy Bolesław oraz Tadeusz Kwiatkowski Starosta Dąbrowski. Organizatorem tego przedsięwzięcia było Stowarzyszenie Samorządów Powiatu Dąbrowskiego skupiające samorząd powiatowy oraz wszystkie samorządy gminne z terenu naszego powiatu.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Św. w Kościele Parafialnym p.w. Świętego Wojciecha Biskupa i Męczennika w Bolesławiu. Mszy Świętej przewodniczył ks. Prałat Józef Radłowski, a homilię wygłosił Ks. Prałat Zygmunt Warzecha Dziekan Dekanatu Szczucin. W koncelebrę włączyło się wielu księży z terenu powiatu dąbrowskiego. Podczas Mszy Świętej dziękowano za tegoroczne plony, modlono się za rolników, przedsiębiorców i wszystkich mieszkańców powiatu.Następnie w korowodzie prowadzonym przez Gminną Orkiestrę Dętą z Bolesławia pod batutą Grzegorza Olearczyka wszyscy udali się na stadion gdzie odbywały się dalsze uroczystości. Starostami dożynek byli młodzi rolnicy z terenu Gminy Bolesław. Starościną została Pani Joanna Gil z Samocice która wspólnie z mężem Krzysztofem prowadzi od 8 lat gospodarstwo rolne o powierzchni 50 ha. Wychowują wspólnie trójkę uroczych dzieci. Starostą dożynek został Pan Sławomir Miłoś z Podlipia, który z żona Bernadettą od 12 lat prowadzi 22 hektarowe gospodarstwo. Państwo Miłosiowie wychowują dwie urocze córki.Powitanie gości rozpoczął Wójt Gminy Bolesław Pan Kazimierz Olearczyk. Również Starosta Dąbrowski Pan Tadeusz Kwiatkowski włączył się w powitania. Następnie podziękował rolnikom za ciężką i wytrwałą pracę. Za codzienny wysiłek i zaangażowanie przynoszące owoce, które znajdujemy na naszym polskim stole. Zwrócił się również do rzemieślników i przedsiębiorców życząc sukcesów w prowadzeniu codziennej, niezwykle trudnej i odpowiedzialnej pracy na rzecz polskiego rzemiosła. Podziękował również wszystkim za udział w tym ważnym dla naszego powiatu wydarzeniu. Życzył wszystkim miło spędzonego czasu, niezapomnianych, przyjemnych wrażeń i udanej zabawy, a także by Święto Powiśla Dąbrowskiego było wspólną radością.Obecnością swą na IX Święcie Powiśla zaszczycili m.in. Zenon Kosiniak - Kamysz ambasador RP w Singapurze, dr Sándor Nedeczky konsul Generalny Węgier w Krakowie, Wiesław Krajewski poseł na Sejm RP, Stanisław Sorys, wicemarszałek Województwa Małopolskiego, dr Andrzej Kosiniak-Kamysz Dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. J. Dietla w Krakowie, Bolesław Łączyński radny Sejmiku Województwa Małopolskiego, Marek Kopia wicestarosta oraz Barbara Pobiegło przewodnicząca Rady Powiatu Dąbrowskiego. Obecni byli również burmistrzowie i wójtowie gmin z powiatu dąbrowskiego, dyrektorzy i kierownicy instytucji, radni powiatowi i gminni oraz sołtysi poszczególnych miejscowości, zaangażowani w przygotowania wieńców dożynkowych.Na świętowanie w naszej „Małej Ojczyźnie" przybyli również przedstawiciele zagranicznych samorządów: z XVIII dzielnicy Budapesztu na czele z burmistrzem Atilla Ughy, z miasta Bałta na Ukrainie na czele z wiceburmistrzem Walerij Żelichowski, z Rejonu Soroka z Mołdawii na czele z naczelnikiem wydziału pomocy socjalnej w Rejonie Soroka Svetlana Paunescu, miasta Golianovo na Słowacji na czele z burmistrzem Ľuboš Kolárik oraz z miasta Roding z Niemiec na czele z wiceburmistrzem Alfredem Reger.

Następnie okolicznościowe przemówienia wygłosili zaproszeni goście. Do licznie zgromadzonych, zwrócił się ambasador Zenon Kosiniak – Kamysz, który wyraził radość, z uczestnictwa w tak pięknym święcie plonów, w rodzinnych stronach. Podkreślił jak ważne jest zachowanie i kultywowanie dożynkowych tradycji i jak ważna jest praca ludzkich rąk. Pozdrowił również w językach: rosyjskim, słowackim i węgierskim delegacje zagranicznych samorządów partnerskich naszego powiatu, które przybyły na Święto Powiśla.

Głos zabrali również: poseł Wiesław Krajewski, wicemarszałek Stanisław Sorys, radny sejmiku Bolesław Łączyński, a także przedstawiciele zagranicznych delegacji.Nie zabrakło obrzędu dożynkowego w wykonaniu mieszkańców naszej gminy. Tradycyjnie starostowie dożynek: Joanna Gil i Sławomir Miłoś wręczyli gospodarzom dożynek Kazimierzowi Olearczykowi i Tadeuszowi Kwiatkowskiemu chleby dożynkowe z życzeniami, aby podzielili je wśród wszystkich zgromadzonych.W dalszej części miało miejsce tzw. „ośpiewanie wieńców", czyli prezentacje sceniczne delegacji wieńcowych z poszczególnych gmin. Każda z prezentacji była zgodna ze staropolską tradycją: piękna, żywiołowa, prezentowała przedstawienia, śpiewy, przyśpiewki i tańce. Zaprezentowano dawne i obecne zwyczaje dotyczące zbierania plonów oraz nasz regionalny folklor, będący obrazem dziedzictwa nadwiślańskiej wsi.Jako pierwsza zaprezentowała się Gmina Bolesław z grupą Bolesławianie. Kolejno występowali:

- Gmina Dąbrowa Tarnowska – Nieczajnianie,

- Grupa wieńcowa z Gręboszowa,

- Gmina Mędrzechów Uowiesek,

- Gmina Olesno - grupa z Domu Malarek,

- Gmina Radgoszcz – KGW Radgoszcz,

- Gmina Szcucin – Wiślanie.Na scenie prezentowano też dorobek kulturalny poszczególnych gmin powiaty dąbrowskiego wg następującego scenariusza:

- Gmina Szczucin - Chór Clave „ De Sol ’’,

- Gmina Radgoszcz - Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Radgoszczy - taniec towarzyski,

- Gmina Olesno – wokalistka Kinga Kopyto,

- Gmina Mędrzechów – Orkiestra Dęta z Woli Mędrzechowskiej,

- Gmina Gręboszów – Zespół Impresjon,

- Gmina Dąbrowa Tarnowska – Nieczajnianie,

- Gmina Bolesław – wokalistki - Małgorzata Buzon, Anna Kaczówka, Natalia Litwin, Klaudia Kochanek.

Wszystkie występy cieszyły się wielkim uznaniem publiczności.

W tegorocznym Święcie Powiśla Dąbrowskiego zaprezentowało się łącznie 17 delegacji wieńcowych z wszystkich gmin powiatu dąbrowskiego, w tym 11 delegacji, które przygotowały wieniec tradycyjny i 6 delegacji, które wystawiły wieńce współczesne.

Gminę Bolesław reprezentowało aż 6 delegacji wieńcowych: Bolesław, Kuzie, Podlipie, Strojców, Samocice, Świebodzin.

Podczas dożynek odbył się konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy w kategorii tradycyjny i współczesny oraz konkurs na „ośpiewanie wieńca". Dyplomy i nagrody finansowe ufundowane przez Stowarzyszenie Samorządów Powiatu Dąbrowskiego wręczali gospodarze tegorocznego świętowania: Tadeusz Kwiatkowski starosta dąbrowski oraz Kazimierz Olearczyk wójt gminy Bolesław.

Wyniki konkursów przedstawiają się następująco:

Powiatowy Konkurs Wieńca Dożynkowego – kategoria: wieniec tradycyjny

I miejsce ex aequo – sołectwo Strojców (gm. Bolesław)

I miejsce ex aequo – gmina Radgoszcz

II miejsce ex aequo – gmina Bolesław

II miejsce ex aequo – sołectwo Zalipie (gm. Olesno)

III miejsce ex aequo – gmina Gręboszów

III miejsce ex aequo – sołectwo Laskówka Chorąska (gm. Dąbrowa Tarnowska)

Powiatowy Konkurs Wieńca Dożynkowego – kategoria: wieniec współczesny

I miejsce – sołectwo Suchy Grunt (gm. Szczucin)

II miejsce – sołectwo Brzezówka (gm. Szczucin)

III miejsce ex aequo – Grupa Wieńcowa Mędrzechów

III miejsce ex aequo – sołectwo Wola Mędrzechowska (gm. Mędrzechów)

Powiatowy Konkurs na „ośpiewanie wieńca dożynkowego":

I miejsce ex aequo – Gmina Gręboszów

I miejsce ex aequo – Gmina Mędrzechów

II miejsce – Gmina Dąbrowa Tarnowska (zespół „Nieczajnianie")

III miejsce ex aequo – Gmina Bolesław

III miejsce ex aequo – Gmina Szczucin

Wyróżnienia: Gmina Olesno i Gmina RadgoszczZorganizowano również konkurs o „Nagrodę publiczności" na najładniejszy wieniec dożynkowy, w którym zwyciężyła Grupa Wieńcowa z Gminy Mędrzechów. Wójt gminy Bolesław Kazimierz Olearczyk ufundował nagrodę, która została rozlosowana wśród osób biorących udział w wyborze najładniejszego według publiczności, wieńca. Nagrodę otrzymał mieszkaniec Strojcowa Paweł Grądzki.Dla wystawców odbył się konkurs na najciekawsze stoisko wystawowe firm. Zwycięzcami konkursu i laureatami pierwszego miejsca zostali ex aequo – Firma Radbet Krychniak oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Mędrzechowie.

Pozostałe miejsca zajęli:

II miejsce ex aequo – Koło Gospodyń Wiejskich Wola Mędrzechowska oraz Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad III miejsce ex aequo – Środowiskowy Dom Samopomocy w Dąbrowicy (działający przy Stowarzyszeniu „Otwarte Serce" Rodziców, Opiekunów i Przyjaciół na Rzecz Osób Niepełnosprawnych w Szczucinie) oraz Firma „Tarsmak" Gądek i Wspólnicy

Wyróżnienie natomiast otrzymali: Powiatowy Urząd Pracy w Dąbrowie Tarnowskiej i Zakład Produkcyjno Handlowo Usługowy Stanisław Chrabąszcz.

Podczas Święta Powiśla odbywają się również Targi Gospodarcze, które są największą imprezą tego typu na terenie Powiśla Dąbrowskiego. Zawsze cieszą się zainteresowaniem wystawców i odwiedza je co roku kilka tysięcy osób. W tym roku swoją ofertę handlową i promocyjną zaprezentowało blisko 40 wystawców: firm, samorządów, instytucji i stowarzyszeń: • Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej
 • Delegacja zagraniczna Gminy Golianovo na Słowacji
 • Delegacja zagraniczna miasta Roding w Niemczech
 • Powiatowy Urząd Pracy w Dąbrowie Tarnowskiej
 • Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Dąbrowie Tarnowskiej
 • Firma Dieta To Zdrowie
 • Gmina Dąbrowa Tarnowska
 • Dąbrowski Dom Kultury
 • Gmina Bolesław
 • Gmina Gręboszów
 • Gmina Mędrzechów
 • Gmina Olesno
 • Gmina Radgoszcz
 • Gmina Szczucin
 • Zespół Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej
 • Koło Gospodyń Wiejskich w Woli Mędrzechowskiej
 • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej
 • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej
 • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Brniu
 • Powiatowe Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie
 • Warsztaty Terapii Zajęciowej w Dąbrowie Tarnowskiej
 • Środowiskowy Dom Samopomocy w Dąbrowicy
 • Środowiskowy Dom Samopomocy w Oleśnicy
 • Księgarnia BookBook
 • Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad
 • Firma Tarsmak
 • Firma RADBET
 • Zakład produkcyjno-handlowo-usługowy Stanisław Chrabąszcz
 • Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego
 • Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
 • Centrum Dietetyczne NaturHouse
 • Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Krakowie
 • Kredyt Studio
 • Stowarzyszenie Pomocy Dziecku i Rodzinie „Przyjazny Świat"
 • Koło Gospodyń Wiejskich w Mędrzechowie
 • Sołectwo Świebodzin
 • Bank Zachodni WBK

Delegacje z Słowacji i Niemiec również wystawiły swoje stoiska, gdzie każdy mógł skosztować zagranicznej kuchni. Przedstawiciele miasta Roding promowali specjalności i przysmaki regionu Leberkase. Swoją regionalną kuchnię promowali również Słowacy. Ich stoiska cieszyły się dużą popularnością.

Uczestnicy dożynek powiatowych mogli ciekawie i atrakcyjnie spędzić czas wolny, zapoznać się z ofertą firm, organizacji pozarządowych, instytucji, a także podziwiać dorobek artystyczny oraz kulturalny naszej „Małej Ojczyzny". Odwiedzający stoiska wystawowe mogli zasmakować regionalnych potraw przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne i lokalnych przedsiębiorców.

Z Gminy Bolesław oprócz bogatej wystawy wspólnej Gminy i Zespołu Szkół w Bolesławiu bardzo ciekawe stoisko przygotowało sołectwo Świebodzin. Promowano na nim lokalnych artystów oraz rozwijającą się prężnie firmę Gnsbud Krystian Gniewosz.

Gwiazdą wieczoru był zakopiański zespół muzyczny „Krywań", który w ciągu ponad godzinnego występu porwał bardzo liczną publiczność. Występowi muzyków towarzyszyły oklaski i wiwaty, a ich największe hity śpiewała publiczność. Po ich widowiskowym koncercie odbył się pokaz sztucznych ogni. Tegoroczne Święto Powiśla Dąbrowskiego – dożynki powiatowe i targi gospodarcze zakończyło się koncertem lokalnego zespołu „De facto" i zabawą taneczną.

Dla uczestników niedzielnej uroczystości listy gratulacyjne przesłali: Krzysztof Jurgiel minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który sprawował patronat honorowy nad imprezą, posłowie na Sejm RP: Władysław Kosiniak – Kamysz, Anna Czech oraz Marek Sowa.

Już dziś organizatorzy zapraszają do udziału w X edycji Święta Powiśla Dąbrowskiego, które odbędzie się w gminie Gręboszów.

Urząd Gminy w Bolesławiu serdecznie dziękuje wszystkim osobom, firmom, organizacjom które włączyły się w pomoc przygotowaniu IX Święta Powiśla Dabrowskiego.  


Sponsorzy:


 • Bustour Mariola Gwóźdź
 • Piekarnia - Ciastkarnia "Sokołowski"
 • Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie Oddział w Bolesławiu
 • Bank Zachodni WBK S.A.
 • Marian Szajor, właściciel Okręgowych Stacji Kontroli Pojazdów w Ćwikowie i Radgoszczy
 • Ferma Drobiu Józefa i Jan Kubala - Kanna
 • Małopolska Izba Rolnicza w Krakowie
 • Kompleksowe Utrzymanie Dróg Transport Drogowy Mariusz Biedroński
 • Graw-Projekt 2, Agnieszka Wrona-Łapa
 • Firma Remontowo Budowlana Efekt Jarosław Cygan
 • F.H.U. Gnsbud Krystian Gniewosz, Świebodzin
zz