Dziedzictwo kulturowe

Bohaterom wojny

Ku czci poległych żołnierzy podczas I wojny światowej na cmentarzu parafialnym w Bolesławiu znajduje się kwatera poległych żołnierzy oraz pomnik z 1923 roku w Samocicach. Dramatyczne wydarzenia miały tutaj miejsce także podczas II wojny światowej. 9 września 1939 roku doszło do walk pomiędzy Armią Kraków, a wojskami niemieckimi. Te wydarzenia upamiętnia pomnik na cmentarzu w Bolesławiu ku czci poległych żołnierzy. W Świebodzinie znajduje się też pomnik Ignacego Łazarza patrona Gimnazjum w Podlipiu, który zginął w samotnej walce z Niemcami. Podobny akcent ma pomnik w miejscowości Tonia, który ufundowano bohaterom tej miejscowości, którzy zginęli w I i II wojnie światowej.

Murowana kapliczka Matki Bożej Różańcowej (1871 r) w Kannie

Na niewielkim placu otoczonym lokalnymi drogami, stoi murowana kaplica Matki Bożej Różańcowej. Wzniesiona w 1871 r na planie trójbocznie zamkniętego prostokąta, z barokowego kształtu wieżyczka sygnaturki wznosząca się wysoko ponad stromizny dachów zachowała pierwotną harmonię i elegancję.

Kościół parafialny p.w. Św. Wojciecha w Bolesławiu (XVII w.)

Kościół Parafialny p.w. Św. Wojciecha, w którym wyjątkową wartość historyczną i artystyczną posiada kaplica grobowa Ligęzów z 1605 r. Parafia, o której pierwsza wzmianka pochodzi z 1326 roku posiadała pierwotnie drewniany kościół, a w XIV wieku Bolesław był na zmianę z Solcem i Nowym Korczynem siedzibą dekanatu. Stojący do dzisiaj murowany Kościół wybudowano staraniem Stanisława Ligęzy, starosty opoczyńskiego i właściciela dóbr. Prace prowadzone etapami trwały od 1605 r do 1634 r, a zakończone zostały dzięki kolejnemu dziedzicowi, Janowi Kozietulskiemu.

Dworek Sroczyńskich w Bolesławiu (XVIII/XIX w.)

W otoczeniu niewielkiego parku krajobrazowego stoi parterowy, prostokątny, murowany dwór, który był własnością dziedzica Krzysztofa Sroczyńskiego. Wzniesiony został z końcem XVIII wieku, pierwotnie klasycystyczny, przebudowany znacznie w latach 60 – tych XX wieku.